Elérhetőség
Aktuális
Könyvtár és médiatéka anyaga
Képzések
Hasznos linkek
Filmtár

   
Főoldal - Módszertani Központ >


2019 nem csak a Színház Éve, hanem
a Ruszisztikai Módszertani Kabinet és Könyvtár 10 éves évfordulója


Vlagyimir Kocsin a magyar csapattal Várnában, 2019 augusztusban:

 

2019 május a Kabinet Hónapja: 10 év – 10 program
1. május 4. 13.00 metodikai szombat orosztanároknak
2. május 7. 11.00 a Ruszisztikai Napok jubileumi megnyitója a Trefort-kertben
3. május 8. 14.00 Gilyán György rendkívüli és meghatalmazott nagykövet előadása
4. május 8. 16.00 Ruzsa György professor emeritus ikontörténeti előadása
5. május 8. 18.00
Filmklub: "Az elsők a Holdon"
6. május 9. 10.00 Fortocska Galéria: Orosz színháztörténeti kiállítás nyílik
7. május 9. 12.00 Kocsmakvíz az orosz kultúra jegyében
8. május 17-18.   Két napos nemzetközi szakmódszertani konferencia az Orosz Kulturális Központtal közösen
9. május 20-21.   Két napos nemzetközi történeti ruszisztikai konferencia
10.május 31.      Éljenek a fiatalok! Székesfehérvári gimnazisták a Ruszisztikai Központban

Derűs hangulatban a Ruszisztikás Kocsmakvízen:



Metodikai szombat a Ruszisztikai Központban 2019 május 4-én:
 



Képes beszámoló a 2018-as évről
Képes beszámoló a 2017-es évről


2015 – 20 éves a Ruszisztikai Központ

2014 – Öt éves a Ruszisztikai Módszertani Kabinet és Könyvtár

Köszöntjük a Ruszisztikai Módszertani Kabinet és Könyvtár honlapján!

 
A 2009. február 25-én megnyílt Ruszisztikai Módszertani Kabinet és Könyvtár a „Russkiy Mir” Alapítvány nemzetközi projektje részeként jön létre.
 
A „Russkiy Mir” Alapítványt (www.russkiymir.ru) az Orosz Föderáció Külügyminisztériuma és Tudományos és Oktatási Minisztériuma hozta létre 2007. június 21-én az orosz nyelv és kultúra megőrzésének és népszerűsítésének céljából.
 
A világ több országában már működő központok alapvetően modern technológiával felszerelt könyvtárként funkcionálnak, melyek a változatos tematikájú könyvek, albumok, írott sajtótermékek mellett figyelemreméltó médiatárral is rendelkeznek. Az orosz művészet, természettudomány, nyelvészet, történelem és társadalomtudomány és az orosz nyelv oktatása témakörét érintő írásos anyagot multimédiás kiadványok, orosz klasszikus és kortárs filmalkotások, hangoskönyvek, nyelvoktatást célzó hanganyagok, valamint elektronikus szótárak, enciklopédiák és kézikönyvek gazdagítják. A központok szolgáltatásait térítésmentesen vehetik igénybe az orosz kultúra iránt érdeklődők.
 
Terveink szerint a budapesti Ruszisztikai Módszertani Kabinet és Könyvtár tanári továbbképző tanfolyamok, klubok, tudományos viták, művészeti rendezvények és módszertani szemináriumok helyszínéül is fog szolgálni.
Rendezvényeinkről friss információt honlapunkon talál.

Az Orosz Világ Alapítványról

A moszkvai székhelyű „Orosz Világ” Alapítvány 2007. június 21-én jött létre Putyin elnök rendelete nyomán azzal a céllal, hogy terjessze és népszerűsítse a nagyvilágban az orosz nyelvet és kultúrát mint az egyetemes kultúra fontos részét. Az alapítvány rendkívül széles körben és vonzó, innovatív formákban támogatja az orosz nyelv tanulását, oktatási csomagok kidolgozásától kezdve a legjobb orosz nyelvű reklámok díjazásáig. Az “Orosz Világ” hálózata már az új “orosz stílus”, az új “oroszkép” közvetítője. E misszió teljesítésének egyik legfontosabb és legsikeresebb eszköze Orosz Központok létrehozása világszerte, amelyek a Goethe Intézet, a Cervantes Intézet, a British Council és más nagy hálózatok mintájára egyre nagyobb körben éri el az orosz kultúra iránt érdeklődőket, s szerez új híveket számára. A modellkönyvtárral, médiatárral és elsőrangú technikai eszközökkel felszerelt központ már 16 országban működik. Közép-Európa első Orosz Központja épp Budapesten, az ELTE Bölcsészkarán, a Ruszisztikai Központ intézményi keretén belül 2009. február 25-én nyílik meg.

Tevékenységének legfontosabb irányai:
§ Orosz Központok hálózata: az Alapítvány adomány formájában nyelv- és kultúraterjesztésre hivatott központokat hoz létre a fogadó ország közművelődési vagy felsőoktatási intézményének keretén belül (elsősorban nagy könyvtárakban, egyetemeken). Az alapítvány finanszírozza az alapkönyvtárat, az állományfejlesztést, a terem berendezését, a konzulens státusát, a működtetésben és programok kialakításában azonban az egyes központok teljes autonómiát élveznek (még akár a névadásban is), a Központok mindenütt a fogadó intézmény karakteréhez igazodnak. Már megkötötték a szerződést még közel 20 központ létrehozásáról, az év közepéig számuk eléri a 40-et; a környező országokban most van előkészítés alatt Romániában, Lengyelországban, a Balti országokban. Budapesten előbb létesült központ, mint pl. Londonban és Oxfordban.
§ Projektfinanszírozás: nyílt pályázat útján vállalják olyan non-profit programok részfinanszírozását, amelyek célja az orosz nyelv és kultúra terjesztése a világ különböző országaiban. A pályázat tematikája és résztvevőinek köre nyitott, előnyt élveznek a fiatalok bevonásával történő kezdeményezések.
§ Publikációk: az Alapítvány RusskiyMir.ru című folyóirata havonta tudósít az orosz világ eseményeiről, különös tekintettel a nagy orosz diaszpórával rendelkező volt szovjet országok (“közel-külföld”) orosz közösségeinek életéről. Kultúrtöréneti publikációi kiemelkedőek. Az alapítvány internetes portálja naponta bővíti a háttéranyagokat, kommentárokat tartalmazó cikkarchívumát. Az Oroszország stratégiája c. politikaelméleti folyóirat, melynek főszerkesztője az alapítvány igazgatója, Oroszország nemzetközi kapcsolatai rendszerének részeként publikál az Alapítványhoz kapcsolódó történésekről (legutóbbi számában Szvák Gyula cikkét adta közre a magyar-orosz viszony új fejleményeiről, köztük a magyar-orosz kulturális évadok eredményeiről.
§ Saját rendezvények: minden ősszel megrendezi az Alapítvány az Orosz világ közgyűlését, amelyen az legutóbbi alkalommal több mint ezer résztvevő volt jelen a világ 60 országából a partnerintézmények képviseletében, köztük Prof. Szvák Gyula az ELTE BTK-n nyíló Orosz Központ vezetőjeként.
További információk:
http://russkiymir.ru

Az Orosz Világ Alapítvány igazgatójáról

Vjacseszlav Alekszejevics Nyikonov, az Orosz Világ Alapítvány ügyvezető igazgatója, neves orosz politikai elemző, 1989-ben a szerezte “a történettudományok doktora” címet, ő volt akkor a legfiatalabb az országban, aki ezt a címet elérte. 1956-ban született Moszkvában, Vjacseszlav Molotov külügyminiszter unokájaként. A moszkvai Lomonoszov Egyetemen szerzett történészdiplomát, majd tudományos fokozatot, első kutatási területe az amerikai republikánus párt története és korabeli irányzatai. 1987-tól a Lomonoszov egyetem Új és legújabbkori történeti tanszékén tanítot, majd a történeti kar párttitkára lett. 1989-ben Gorbacsov legközvetlenebb munkatársai közé került, az ideológiai osztály egyik vezetője lett, majd 1991-től a szovjet elnöki apparátus vezetőjének tanácsadója. 1993-ban létrehozta a Politika Alapítványt, amely ma is az ő elnökletével működik; ugyanebben az évben az új Állami Duma képviselőjévé választották, a nemzetközi biztonsági és fegyverzetellenőrzési albizottság vezetője lett. 1995-től a csecsen háború okait vizsgáló bizottságot vezette. 1996-ban Jelcin elnökválasztási kampánycsapatát irányítja, 1997-2001 között az elnök politikai tanácsadó testületének tagja. 2003-ban megválasztják az Egység Oroszország nevében elnevezésű alapítvány elnökének is, emellett számos társadalmi szervezet vezetői között van, főszerkesztője az Oroszország stratégiája c. elemző folyóiratnak. Közel 700 cikk és 7 könyv szerzője, monográfiát írt többek között nagyapjáról, Vjacseszlav Molotovról. Alapvető tankönyvei, cikkgyűjteményei jelentek meg a mai orosz politikai rendszerről.

További információk és Nyikonov publikációi:
http://www.polity.ru/


A honlap szerkesztője: Gyimesi Zsuzsanna

 



  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>