Az Alapítványról
Hírek, információk
Eszmecsere
2007 az Orosz Nyelv Éve
2005 Magyar-Orosz Kulturális Évad
PÁLYÁZATOK
Az alapítvány díjai
Hírek, információk

   
Főoldal > Hírek, információk
Hírek, információk

A honlap szerkesztője: Gyimesi Zsuzsanna


Díjátadó ünnepség, kilencedszer
2015-12-05

2015. december 4-én 16 órakor megújult keretek között került sor az Alapítvány az Orosz Nyelvért és Kultúráért hagyományos díjátadó ünnepségére. Az helyszínt ezúttal az ELTE BTK Történeti Intézetének patinás Szekfű Gyula könyvtára adta és a rendezvény abszolút főszereplője a ruszista kutatói utánpótlás volt.

Az utánpótlás több formában is jelen volt az ünnepségen. Egyrészt közönségként, másrészt előadóként és pályázóként, harmadrészt pedig egy friss konferenciakötet tanulmányaiban testet öltve. Az esemény három blokkból állt össze. Először a Ruszisztikai Központ újszülöttjének, a XLI. Ruszisztikai Könyvnek a bemutatása következett. A kötet néhány órásként érkezett az nyomdából, egyenlőre „puhatestűként”, mert a nagy sietésben a keménytáblás borítók nem száradtak meg, így azokra még egy hetet várni kell. De a puha fedeles kötet is üdítő – élénk színeivel és fiatalos grafikájával – és impozáns – majdnem hatszáz oldalával. Az anyagot a 2014-ben megrendezett első nemzetközi ifjúsági ruszista konferencia anyaga szolgáltatta („Alternatívák, fordulópontok és rendszerváltások az orosz történelemben”). A konferenciáról az akkor még hallgatói minőségükben  ötletgazdák és szervezők, Szaniszló Orsolya, Kiss Annamária, Nagy Szilvia és Pósfai Orsolya számoltak be. A heterogén tematikájú és színvonalú előadásanyag kötetbe szerkesztéseinek nehézségeiről és örömeiről a két szerkesztő, Filippov Szergej és Gyimesi Zsuzsanna szólt. A mintegy 90 konferencia-jelentkező írásaiból végül ötvenöt került nyomtatásba, közülük 14 szerző magyar. Az Év Oroszdolgozata című pályázat története szempontjából fontos kiemelni, hogy a kötet szerzői közül négyen nyertek első helyezést, hatan pedig második vagy harmadik helyezést az elmúlt kilenc év során. Így bátran állítható, hogy ez a pályázat a fiatal, publikáló szakemberré válás fontos lépcsőfoka ma Magyarországon.

A rendezvény második blokkja – újító módon – szót adott a beérkezett pályaművek szerzőinek. Öt percben lehetett bemutatni a pályamű témáját és legfontosabb eredményeit. Nyolcan éltek a lehetőséggel. Debrecenből, Pécsről, Szegedről és Budapestről érkeztek a felszólalók, így jogosan mondhatjuk, hogy országos körképet kaptunk az egyetemistákat foglalkoztató orosz témákról. Érdekesebbnél érdekesebb prezentációkra került sor. Ez a rész volt az esemény sava-borsa. A dolgozatokat szakmai ajánlással ellátó egyetemi oktatók nagy része is megtisztelte a rendezvényt jelenlétével.  Külön köszönet illeti őket azért, hogy motiválják hallgatóikat a pályázásra.

A harmadik blokk volt a hagyományos értelemben vett díjátadó ünnepség, vagyis a pályázat eredményeinek kihirdetése. Érdekes módon a pályamunkát bemutatása annyira tartalmas volt, hogy szinte nem is volt érdekes, ki hányadik helyezést ért el. De persze azért mégiscsak izgalmas és fontos mozzanat következett. Havas Ferenc professor emeritus, az Alapítvány kuratóriuma nevében izgalmas értekezést rögtönzött a pályamunka mint műfaj sajátosságairól, majd ismertette az eredményeket.

Megosztott harmadik díjat kapott
Kerekes Karina „A koreaiak deportálása a Szovjetunióba” című dolgozatáért (ELTE Távol-Keleti Intézet Koreai Tanszék, témavezető Dr. Birtalan Ágnes, ajánló tanár Dr. Csoma Mózes)
Váradi Katalin „Hogyan lett Andrássy bécsi konferenciajavaslatából az orosz diplomácia nyomán berlini kongresszus? (1878. janár vége-március eleje)” című dolgozatáért (Debreceni Egyetem Történelmi Doktori Program, témavezető Dr. Bodnár Erzsébet és Dr. Lévai Csaba)

Megosztott második díjat kapott
Gáspár Roland „Vodka és hatalom” című dolgozatáért (ELTE BTK Történeti Ruszisztikai Tanszék, témavezető Dr. Krausz Tamás)
Trembeczki Anikó "A vadkacsa" és a "Sirály" (Ibsen - Csehov) - A szimbólumképzés poétikája” című dolgozatáért (ELTE Szláv és Balti Filológiai Intézet Orosz szak, témavezető Dr. Kroó Katalin)

Megosztott első díjat díjat kapott
Katona Éva „Az észt nyelv hatása az észtországi oroszok anyanyelvhasználatára”  című dolgozatáért (ELTE BTK Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet, témavezető Dr. Bereczki András)
Hajnal ZsoltSzárnyat növesztett két lapockád"   El kazovszkij és Mihail Kuzmin” című dolgozatáért (SZTE Szláv Intézet, témavezető Dr. Bagi Ibolya)

Ők tehát Az Év Oroszdolgozata 2015 kupa birtokosai. A kézfogásos, pezsgős és pirogos gratulációk után most írásban is gratulálunk a díjazottaknak és minden résztvevőnek! Jövőre is várjuk a pályamunkákat!                                                                       

                                                       Gyimesi Zsuzsanna


 

  

<<< Vissza a hírekhez


  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>