Az Alapítványról
Hírek, információk
Eszmecsere
2007 az Orosz Nyelv Éve
2005 Magyar-Orosz Kulturális Évad
PÁLYÁZATOK
Az alapítvány díjai
Hírek, információk

   
Főoldal > Hírek, információk
Hírek, információk

A honlap szerkesztője: Gyimesi Zsuzsanna


Forradalmi napok a Ruszisztikán
2017-05-12
Dalok, filmek, fotók, karikatúrák, könyvek, ikonok, matrjoska-paraván, vetélkedők, előadások, felirat-vadászat, kvász, konfétka – ezek voltak a VIII. Ruszisztikai Napok kulcsszavai.

Az időjárás kegyes volt, ha nem is fényes, a hangulat – pazar, az érdeklődés – óriási, az intellektuális hozadék – izgalmas, a feltöltődés – garantált. A szervezők nem csak elégedettek voltak, hanem maguk is kitűnően érezték magukat. Ez igazán jó fokmérője az eredményességnek.


A három napos programsorozat legelbűvölőbb pillanatait Für Veronika tanár szakos hallgatónak köszönhetjük, aki gitárlele kísérettel, csodálatos hangon, átszellemülten énekelte kedvenc orosz dalait. A szép hangzás és a szép előadó harmóniáját eleinte arctalanul hallgatta három farostlemezre pingált matrjoska, majd mosolygó arcok kezdték megeleveníteni a figurákat. Született is sok jó fénykép!


A Ruszisztika standján szolgálatot teljesítő mesterszakosok és doktoranduszok nagyon különböző sapkákban, mégis felismerhetően összetartozva minden járókelőt teszthelyzetbe hoztak és senki nem bánta meg, mert végül kapott egy finom konfétkát – vagy jutalmul, vagy vigaszdíjként. Így telt el a kedd.


Szerdán izgalmas előadások várták az érdeklődőket. Először Julia Ruszina, a jekatyerinburgi Urali Föderatív Egyetem történésze tartott mozgalmas és látványos előadást arról, hogy a XX. század folyamán a szovjet játékfilmekből milyen (változó) kép rajzolódik ki az 1917-es eseményekről.


A második előadás technikai változatosságot is hozott, ugyanis Székely Árpád, a Magyar Köztársaság korábbi moszkvai nagykövete skype-on jelentkezett be a Ruszisztikai Kabinetbe és érdekfeszítő előadást tartott az orosz energiapolitikáról – közvetlenül Moszkvából. A harmadik előadás két, látszólag antagonisztikus világnézet közötti érintkezési pontokra világított rá: Ruzsa György professor emeritus az orosz ikonfestés hagyományai és az orosz avantgard festészet első generációjának alkotásai közötti párhuzamokat mutatott be izgalmas és gazdagon illusztrált előadásban.


Csütörtökön folytatódott a tudományos-ismeretterjesztő előadások sora. Filmtörténet és művészettörténet után irodalomtörténet került terítékre, pontosabban nem a múlt, hanem a jelen orosz szépirodalma. Julia Matvejeva, a jekatyerinburgi Urali Föderatív Egyetem irodalmár professzora a kortárs orosz irodalom négy kiemelkedő, az Uralhoz köthető szereplőjéről beszélt, akiken keresztül a líra, az epika, a dráma és a publicisztika világába nyert bepillantást a hallgatóság.


A következő program, látszólag a legsúlyosabb, könnyedebb hangvételt ütött meg. Szvák Gyula és Krausz Tamás professzorok anekdoták sorával ecsetelte, hogyan született meg az „Oroszország története” című nagymonográfia éppen húsz évvel ezelőtt. Szinte hihetetlen, hogy a terv megszületése és a nyomdából való kikerülés között mindössze egyetlen év telt el, pedig négy társszerző eredeti monografikus írásának kellett megszületni, összecsiszolódni, csaknem 700 oldal terjedelemben. Érdekes volt eljátszani a gondolattal, hogy eljött-e az ideje egy új Oroszország-történet megírásának és vajon lenne-e olyan szerzőgárda, aki vállalkozna egy ilyen komplex feladatra.


A kerekasztal beszélgetést még könnyedebb műfaj követte. 1917-es orosz szatirikus hetilapok cím- és hátlap karikatúrái szórakoztatták és serkentették elmélkedésre a látogatókat a Fortocska Galériában. A megnyitó résztvevői maguk címkézték fel a 32 kiállított illusztrációt. Aki megtalálta Lenint Piroskának álcázva, jutalmat is kapott.


A VIII. Ruszisztikai Napok záróakkordja egy 2011-es orosz filmvígjáték lett, a „Nem adekvát emberek”. A filmbeli konfliktus gerincét többgenerációs ellentétek alkotják, ami kamasz fiatalok és szüleik közt feszül, no meg azok közt, akik köztük állnak.

A statisztikák hol jól mutatnak, hol nem. Az idei Ruszisztikai Napok esetében az első változat érvényes. Május 9-11. között mintegy 120-150 ember szentelt több-kevesebb figyelmet a hazai ruszisztikának. Ez óriási eredmény nekünk. Már most kedvünk van tervezgetni a jövő évi programokat.

                                                              Gyimesi Zsuzsanna

  

<<< Vissza a hírekhez


  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>