Az Alapítványról
Hírek, információk
Eszmecsere
2007 az Orosz Nyelv Éve
2005 Magyar-Orosz Kulturális Évad
PÁLYÁZATOK
Az alapítvány díjai
Hírek, információk

   
Főoldal > Hírek, információk
Hírek, információk

A honlap szerkesztője: Gyimesi Zsuzsanna


Az Év Oroszdolgazata 2018 pályázat díjazottjai
2018-12-09
2018. december 7-én tizenkettedik alkalommal került kihirdetésre, hogy 2018-ban ki írta a legjobb dolgozatot az országban orosz vonatkozású témában, aktív hallgatói státuszban. A díjátadó ünnepség formája 2015-ben újult meg. Azóta az eredményhirdetést a beadott pályázatok szóbeli prezentációja előzi meg.

Ez a megoldás azért nagyon érdekes, mert a jelenlévők részletes körképet kapnak arról, hogy a fiatalokat  éppen milyen tudományos témakörök foglalkoztatják országszerte. Másrészt sokszor kiderül, hogy aki írásban nem olyan meggyőző, az szóban lehengerlő tud lenni. És persze néha az ellenkezője is előfordulhat. Éppen ez teszi izgalmassá a rendezvényt.

2018 pályázatainak  különlegessége abban állt, hogy négy dolgozat is 9 pontot kapott a bírálóktól, ami azt jelenti, hogy hazai publikálásra érett, eredeti meglátásokat felsorakoztató munkákról van szó.

A díjakat, mint mindig, Havas Ferenc professor emeritus, az Alapítvány az Orosz Nyelvért és Kultúráért kuratóriumának tagja adta át. Idén a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központ is megtámogatta a díjazást.

A programot a november 29–30-án Jekatyerinburgban lezajlott "Homo sovieticus: pro et contra" című tudományos konferencia eredményeinek összefoglalója zárta, amelyen Gyimesi Zsuzsanna, Schiller Erzsébet és Szabó Viktor képviselte Magyarországot.

Íme a pályázat eredményei:

DICSÉRETBEN RÉSZESÜLŐK

Bodor Jázmin (ELTE BTK): A szöveg, a zeneiség és a színek kapcsolata Kandinszkij Hangok című könyvében
Témavezető: Dr. Gyöngyösi Mária

Dancs Réka (ELTE BTK): Az avantgárd egyik szemüvege. Orosz avantgárd festők állatábrázolásai
Témavezető: Dr. Gyimesi Zsuzsanna

KÜLÖNDÍJ

Dinnyés Patrik (Esterházy Károly Egyetem): Az első levélváltás II. Katalin orosz cárnő és II. József német-római császár között
Témavezető: Dr. Gebei Sándor

II. DÍJ (két díjazott)

Igari Léna (ELTE BTK): A pravoszláv eszkatológiai tanítások hatása az orosz történelemben
Témavezető: Dr. Filippov Szergej

Juracsek Kata (ELTE BTK): A mindennapiság poétikája Csehov prózájában
Témavezető: Dr. Kroó Katalin

I. DÍJ

Saáry Gábor Levente (Pécsi Tudományegyetem): A magyar gépkocsizó gyalogság létrejötte és szerepe a Szovjetunió elleni hadműveletekben
Témavezető: Dr. Bebesi György


  

<<< Vissza a hírekhez


  

Szervezeti változások az ELTE BTK Történeti Intézetében
2019-09-16

2019 sok újdonságot hozott az ELTE BTK Történeti Intézetének életébe.

Tovább >>>
Hallottál már róla - Kutatók Éjszakája a Ruszisztikán
2019-09-15
Nyilván már hallottatok róla, hogy a Ruszisztikai Központban mindig nagyszerű programok vannak a Kutatók Éjszakáján. Idén a programokat arra a kérdésre fűztük fel, hogy Hallottál már róla? Ha igen, gyere el, ha nem, akkor pedig azért gyere el szeptember 27-én!
Tovább >>>
Metodikai szombat 2019 szeptember
2019-09-14
2019 első őszi, orosztanároknak szóló metodikai szombatjára 2019. szeptember 21-án 13 órától kerül sor a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központban.
Tovább >>>
Megunhatatlan a Moszkva nem hisz a könnyeknek
2019-09-12

Vlagyimir Menysov Oscar-díjas alkotása jó választás volt a szeptemberi ruszisztikai filmklub évadnyitásához. Mindenkit elvarázsolt a film – akár először, akár másodszor, akár sokadszor látta.

Tovább >>>
Szeptemberi színház - Ványa bácsi
2019-09-07
A Ruszisztikai Központ Színház Odüsszeiája szeptemberben a váci Dunakanyar Színház és a dunaújvárosi Bartól Béla Kamaraszínház koprodukciójában bemutatott Ványa bácsi-ra kalauzolta el az érdeklődőket.
Tovább >>>